Zarządzanie firmą
„Kompetencje międzykulturowe i zasady zarządzania zespołami pracowniczymi zza wschodniej granicy RP”

1. Wybrane informacje dotyczące Ukrainy oraz ich wpływ na zarządzanie zespołem pracowniczym.

2. Kultura i różnice kulturowe w zachowaniu Polaków i osób zza wschodniej granicy:

• Kultura – ukryte schematy
  • Zmiany życiowe związane z kulturowym przemieszczeniem się
  • Elementy kształtujące indywidualny profil jednostki

3. Szok kulturowy i zasady funkcjonowania w międzykulturowym środowisku zawodowym:

• Przyczyny szoku kulturowego oraz jego skutki (fizyczne i psychiczne)
  • Fazy szoku kulturowego – charakterystyka
  • Kluczowe momenty wdrażania pracownika zza wschodniej granicy do polskiego zespołu
  • Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja – różnice

4. Komunikacja międzykulturowa:

• Rodzaje i sposoby komunikacji Polaków i osób zza wschodniej granicy
  • Co utrudnia, a co wspiera komunikację?
  • Formy towarzyskie powitania
  • Formy przedstawiania siebie i innych
  • Nawiązywanie nowych kontaktów
  • Tytułowanie

5. Podsumowanie i praca na przykładach uczestników:

• Integracja wiedzy i teorii na tematy międzykulturowe
  • Wspólne  wypracowanie  skutecznych  metod  zarządzania  zespołem  różnorodnym kulturowo – praca w grupach

Wykładowca:

Ukrainka z ponad 20-letnim doświadczeniem adaptacji w Polsce. Wspiera polski biznes w szerokim zakresie poprzez tłumaczenia, konsultacje językowe, przygotowanie międzykulturowe do pracy lub do prowadzenia biznesu  w  krajach  byłego  ZSRR.  Opracowuje  plany  kompleksowego  wdrażania  pracowników  z  innych krajów  w  polskich  przedsiębiorstwach.

Absolwentka  Instytutu  Przedsiębiorczości  na  Ukrainie oraz  Uniwersytetu  Ekonomicznego  we  Wrocławiu. Łączy  w  sobie  dwukulturowość  (PL  i  UA),  trenerskie  doświadczenie,  znajomość  specyfiku  krajów  byłego ZSRR oraz umiejętność przekazywania skomplikowanej wiedzy prostymi słowami.

TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA W UZGODNIENIU ZE ZLECENIODAWCĄ!

„Psychologiczne aspekty efektywnego zarządzania zespołem pracowniczym- budowanie zespołu skutecznie realizującego cele przedsiębiorstwa”

Program szkolenia:

1. Zarządzanie zespołem pracowniczym- etapy rozwoju zespołu, delegowanie zadań, role w grupie i ich znaczenie w realizacji zadań

• Rozwój grupy- etapy; Kiedy grupa staje się zespołem?
  • Lider i jego rola w uruchamianiu procesu twórczego w grupie/ zespole pracowniczym
  • Role grupowe- różnorodność ról warunkiem skutecznej współpracy
  • Współzawodnictwo, czy współpraca? Jak uruchomić efektywną współprace?
  • Świadomość dynamiki relacji wewnątrzgrupowych a efektywność pracy
  • Zachowania lidera uruchamiające i blokujące proces twórczy w grupie.

2. Komunikacja w organizacji, w zespole pracowniczym. Twórcza rola konfliktu.

• Rola i znaczenie komunikacji interpersonalnej w organizacji.
  • Dynamika relacji wewnątrzgrupowych- problemy i trudności w relacjach.
  • Komunikacja pozioma i pionowa- znaczenie w przekazie informacji.
  • Trudności w przekazie informacji i ich wpływ na efektywność realizacji zadań.
  • Twórcza rola konfliktu.
  • Wykorzystanie konfliktu do wprowadzania zmian.
  • Zachowania menedżera eskalujące konflikt i zmierzające do rozwiązania sytuacji

3. Motywowanie pracowników

• Psychologiczne aspekty motywowania. Czy wszystkich motywuje to samo?
  • Piramida Maslowa.
  • Zależność narzędzi motywujących od poziomu kompetencji i zaangażowania pracowników.
  • Realizacja celów, świadomość celów a motywacja.
  • Motywowanie przez delegowanie zadań.
  • Uruchamianie procesu twórczego w grupie, zespole pracowniczym.
  • Informacja zwrotna, jako narzędzie motywujące pracowników

Wykładowca: psycholog biznesu, terapeuta, coach, trenerka I i II stopnia, superwizor rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne w zakresie prowadzenia warsztatów i treningów psychologicznych.

"Doskonalenie organizacji i zarządzania procesem produkcyjnym i procesami technologicznymi pod kątem wzrostu wydajności i efektywności procesu produkcyjnego".

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Instrumenty zarządzania jakością. Zasady, metody i narzędzia ( wykład).
  2. Narzędzia zarządzania jakością. Diagramy, zależności i pokrewieństwa, Ishikawy, Pareto – Lorenza i inne ( warsztaty).
  3. Praca zespołowa. Istota, korzyści, budowa i cykl życia zespołów ( wykład).
  4. Praca zespołowa. Burza mózgów. Wielokrotne głosowanie, Piramida pomysłów, diagram Ishikawy ( warsztat).
  5. Wprowadzenie do Lean Manufacturing cele i zasady odchudzonego zarządzania, identyfikacja marnotrawstwa w procesach. Efekty wdrożenia LM. Procesy przy wdrażaniu LM ( wykład z analizą przykładów praktycznych).
  6. Organizacja stanowisk roboczych z wykorzystaniem metody 5s ( wykład z analizą przykładów praktycznych).
  7. Doskonalenie procesu zarządzania infrastrukturą- Kompleksowe Utrzymanie Maszyn TPM ( wykład z analizą przykładów praktycznych).
  8. Skrócenie czasu przezbrojeń z wykorzystaniem metody SMED (wykład z analizą przykładów praktycznych).
  9. Doskonalenie procesów z wykorzystaniem Mapowania Strumienia wartości VSM ( wykład z analizą przykładów praktycznych).
  10. Wdrożenie SMED, 5S, TMP na wybranych obszarach ( stanowiskach) produkcyjnych uzgodnionych z firmą (warsztaty).